102096

24 maja, w ramach Ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Odjazdowy Bibliotekarz, z Sadownego wyruszył rajd rowerowy.

Celem imprezy była m.in. integracja środowiska bibliotekarskiego, ale też: promowanie bibliotek i czytelnictwa, propagowanie roweru jako środka lokomocji, propagowanie zdrowego trybu życia oraz walorów turystycznych gminy Sadowne.

Organizatorem Rajdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem, na apel której odpowiedziało około 50-ciu miłośników wycieczek rowerowych i czytelnictwa, a zaplanowaną trasą poprowadził pomarańczowe grupy rowerowe p. Sławomir Akonom.

Przejazd rozpoczęto w Sadownem z pierwszym przystankiem przy kościele, a następnie rowerzyści udali się do wsi Sójkówek, gdzie zapoznali się z historią kapliczki (wcześniej pomnika ku czci cara Aleksandra). W  lesie - nieopodal kapliczki – ponownie historia, ale tym razem na miejscu pozostałości ewangelickiego cmentarza poniemieckiego.

Kolejny przystanek na trasie Rajdu to Płatkownica i młyn murowano – szachulcowy, miejsce po ewangelickim domu modlitewnym i zapomniany cmentarz ewangelicki – również pozostałości po kolonistach niemieckich.

Po zwiedzaniu, połączonym ze świetnymi opowieściami p. Sławomira Akonoma o historii gminy Sadowne, powrót do Sadownego i wspólne ognisko na polanie Koła Łowieckiego „Kszyk”. Tu można było uzupełnić wiedzę historyczną, a także ją utrwalić w przygotowanych konkursach historycznych i nie tylko.

Wiedza chyba została utrwalona, z czego zadowolony był nasz historyk p. Sławomir Akonom i sadowieńscy bibliotekarze, którzy założyli osiągnięcie takiego właśnie celu.