Sadowieński Klub Seniora tym razem zaprosił do siebie pisarkę p. Mariolę Pryzwan. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.

Mariola Pryzwan - polonistka, publicystka i biografistka, z zawodu bibliotekarz, pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Jest autorką biografii literackich Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Anny Jantar, Anny German czy też Zbigniewa Cybulskiego.

Podczas spotkania z Sadowieńskim Klubem Seniora nie starczyło czasu na prezentację sylwetek bohaterów wszystkich książek pisarki, dlatego też – na prośbę słuchaczy – ograniczyła się do przekazania najciekawszych faktów z życia Anny Jantar i Zbigniewa Cybulskiego.

O pierwszej z bohaterek Mariola Pryzwan opowiada w pozycjach książkowych: „Wspomnienia o Annie Jantar”, „Słońca jakby mniej. Wspomnienia o Annie Jantar” i „Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach”. Są to książki poświęcone jednej z najlepszych i najpopularniejszych gwiazd polskiej estrady – Annie Jantar, która śpiewała pogodne przeboje i liryczne, skłaniające do refleksji piosenki. W latach siedemdziesiątych jej niezapomniane przeboje Tyle słońca w całym mieście, Najtrudniejszy pierwszy krok, Żeby szczęśliwym być czy Nic nie może wiecznie trwać znała i nuciła cała Polska. Ze wspomnień wyłania się postać wrażliwej, utalentowanej piosenkarki, pięknej kobiety i świetnego kumpla. Jej estradową karierę przerwała tragiczna śmierć - Anna Jantar zginęła 14 marca 1980 roku, mając zaledwie 29 lat.

Drugą omawianą przez pisarkę postacią był Zbigniew Cybulski, którego burzliwe życie autorka przedstawiła w pozycjach książkowych swojego autorstwa: „Cybulski o sobie”, „Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach” i „Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim”.

Cóż można powiedzieć o nim? Żył krótko, w latach 1927 – 1967. Aktor, legenda polskiego kina, współtwórca Studenckiego Teatrzyku Bim-Bom. Niezapomniany Staszek w Giuseppe w Warszawie, Jacek w Do widzenia, do jutra czy kapitan van Worden w Rękopisie znalezionym w Saragossie.
Największy sukces odniósł jednak w Popiele i diamencie. Rola Maćka Chełmickiego pozostała jego życiową kreacją. Był fenomenem aktorskim, idolem swego pokolenia, obiektem uwielbienia i naśladowania. Niektórzy twierdzą, że był opętany aktorstwem, że przemieniał własne uczucia w role. Już za życia był legendą, legendy zaś nie umierają.
A przy okazji… jeszcze jedna pozycja książkowa – „Moje fascynacje”, arcyciekawa książka, w której rasowa dziennikarka Agata Rokicka zadawanymi pytaniami wydobywa od Marioli Pryzwan ciekawostki, nieznane rzeczy i fakty na temat znanych osób estrady polskiej. Tu możemy dowiedzieć się np.: Jak rozpoczęła się kariera muzyczna Ireny Jarockiej? Jakimi ludźmi byli prywatnie Maria Dąbrowska, Władysław Broniewski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska? Co denerwowało Zbyszka Cybulskiego? Dlaczego do dzisiaj mówimy o Annie Jantar i Annie German? Czy Halina Poświatowska była poetką wybitną? Nie przeoczmy tej pozycji książkowej!

A spotkanie z pisarką? Fascynujące, pouczające i dostarczające multum wiedzy, nieznanych faktów z życia znanych wszystkim: Anny Jantar i Zbigniewa Cybulskiego. Zapewniam, że wszyscy obecni wysłuchali tych opowieści z wielkim zainteresowaniem. Tak jest podczas każdego spotkania z Mariolą Pryzwan, a w ostatnich latach Sadowne miało okazję gościć pisarkę kilkanaście razy. Zawsze chętnie nas odwiedza – jak mówi: „Ostrów Mazowiecka, gdzie są moje korzenie, jest bardzo blisko”.

Dziękujemy za to spotkanie i czekamy już na kolejne.

Kontakt: GBP w Sadownem, 07-140 Sadowne ul. Kościuszki 35.
Tel: (0-25) 675 - 32 - 72
E - mail: [email protected], [email protected]