Gminna Biblioteka Publiczna dołączyła do akcji "Mała książka - wielki człowiek".

Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Mała książka - wielki człowiek". Kampania ma na celu popularyzację czytelnictwa, ukazanie pozytywnego wpływu czytania książek na rozwój dziecka oraz zachęcenie dzieci i rodziców do częstszych wizyt w bibliotece.

Akcja "Mała książka - wielki człowiek" rozpocznie się w bibliotece w połowie września. Każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat, które odwiedzi wraz z rodzicem lub opiekunem bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyprawkę czytelniczą, a w niej:

- książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka,

- kartę małego czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania bibliotek i regularnego czytania dzieciom.

Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" organizowana jest przez Instytut Książki, a finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przystąpić do projektu?

- Odwiedź z dzieckiem Gminną Bibliotekę Publiczną w Sadownem lub jedną z jej filii.

- Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.

- Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.

- Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.

- Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

- Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.