Narodowe Czytanie nie ominęło również Sadownego. 1 października, podczas zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną spotkania z czytelnikami, w GOK-u czytano fragmenty polskich nowel.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 roku – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu lektur z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W akcję Narodowego Czytania włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem, która zorganizowała popołudniem 1 października spotkanie z czytelnikami - głównie członkami Stowarzyszenia Sadowieński Klub Seniora. Znane nam osoby przygotowały prezentację fragmentów siedmiu lektur:

- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski – Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran,

- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa – Dyrektor Przedszkola w Sadownem p. Agata Sędek,

- Orka – Władysław Stanisław Reymont – Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Sadownem ks. Antoni Kunicki,

- Rozdzióbią nas kruki, wrony… - Stefan Żeromski – Kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadownem p. Barbara Klimek,

- Katarynka – Bolesław Prus – Prezes Stowarzyszenia Sadowieński Klub Seniora p. Grażyna Kądziela,

- Sachem – Henryk Sienkiewicz – Instruktor kulturalno – oświatowy GOK Sadowne p. Sebastian Kowalczyk,

- Dym – Maria Konopnicka – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem p. Ewa Piórkowska.

Nie wszyscy z nich zdążyli zaprezentować przygotowany przez siebie fragment noweli. No cóż… i czytanie wymaga czasu, a spotkanie czytelnicze trwało i trwało, ale zakończono je oczywiście kawą oraz niewielką słodkością, a także… nowelami do poduszki, którymi obdarowała wszystkich uczestników spotkania Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem.