Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem rozpoczęła swoją działalność 16 stycznia 1949 r. Podstawowe cele i zadania jednostki zostały określone w Statucie Biblioteki Publicznej Gminy Sadowne nadanym przez Radę Gminy Uchwałą z 14 września 2007 r. W 2008 roku Uchwałą Nr XVIII/93/08 zmieniono nazwę biblioteki na: Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem.
W pierwszej części biografii naszej Biblioteki ujęty został okres Jej „tułaczki” i rozwoju do czasu… „przeprowadzki” w 2011 roku do nowej i już stałej siedziby przy ul. Kościuszki 35 w Sadownem. Gdzie to jest? Wiedzą zapewne wszyscy i jeszcze pamiętają popularny sklep miejscowego GS-u, zwany „Jedynką”. Obecnie drogę do budynku Biblioteki „wydeptują” przeważnie gorliwi czytelnicy oraz uczestnicy zajęć czy imprez organizowanych zarówno przez Bibliotekę, Gminny Ośrodek Kultury, jak i Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. Wszystkie te instytucje, którymi zarządza ten sam Dyrektor, mają swoją siedzibę w tym budynku.
Ale wróćmy do Biblioteki i jej obecnego funkcjonowania!
Jednym z ustawowych zadań biblioteki jest prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie. Biblioteka udziela informacji na wiele różnych tematów. Czytelnicy w wielu przypadkach dostają od razu odpowiedź na zapytanie, czasami zdarzają się trudniejsze pytania, na które nie można udzielić tak szybko odpowiedzi.
Stopniowo rozszerza się zakres tematyczny udzielanych informacji, a mają na to wpływ w największym stopniu użytkownicy biblioteki. Niekiedy pytania czytelników są zaskakujące, zwłaszcza tych, którzy w bibliotece widzą nieprzebrane źródło wiedzy.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat obserwowany jest wzrost liczby studentów wśród czytelników. W związku z tym Biblioteka musi być przygotowana na pytania z bardzo różnych dziedzin. Najwięcej zapytań dotyczy historii, regionu, nauk społeczno-politycznych, pedagogiki, psychologii, filozofii, nauk przyrodniczych. Stąd też, również dla uzupełnienia materiałów pomocniczych, rozszerzenie działalności Biblioteki i nowa oferta – Wypożyczalnia ACADEMICA, największa w Polsce Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych. Do korzystania z niej i informacji internetowych zachęcamy wszystkich czytelników – w czytelni sadowieńskiej Biblioteki czeka na nich 7 komputerów z dostępem do Internetu.
Podstawowym warsztatem pracy, jaki mają do dyspozycji bibliotekarze, jest księgozbiór podręczny, fachowa prasa („Poradnik Bibliotekarza” i „Bibliotekarz”). Obecnie bardzo cennym źródłem informacji jest też Internet, który w działalności informacyjno-bibliograficznej w bibliotece pełni bardzo ważną rolę. To dzięki niemu kopiowane są gotowe rekordy do bazy internetowego programu bibliotecznego. Poprzez powszechny dostęp do Internetu pozyskano też dodatkową grupę użytkowników Biblioteki.
Bibliotekarze pomagają swoim czytelnikom w krytyczny sposób spojrzeć na informacje z wirtualnego świata, porównując je z innymi klasycznymi źródłami, jakimi są słowniki, encyklopedie i leksykony. Biblioteka umożliwia także poprzez Internet wyszukiwanie książek w zbiorach innych odległych bibliotek posiadających katalogi internetowe.
Do szczegółowych zadań Biblioteki Gminnej w Sadownem poza gromadzeniem, udostępnianiem i opracowaniem zbiorów należy także:
- popularyzacja książki i czytelnictwa,
- współpraca z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu oraz zaspokajaniu potrzeb oświatowych, a także kulturalnych mieszkańców gminy.
W społeczeństwie istnieje przekonanie, że biblioteka to instytucja, która wyłącznie gromadzi zbiory i udostępnia je. Nic bardziej mylnego. W wielu bibliotekach publicznych, szczególnie w gminach wiejskich, prowadzona jest szeroka działalność edukacyjna i kulturalno-oświatowa. Działalność ta jest ściśle związana z warunkami lokalowymi i możliwościami finansowymi placówki.
Biblioteka jest niekwestionowanym zapleczem rozwoju kultury, podnoszącym poziom intelektualny społeczności. W środowisku Gminy Sadowne była do niedawna jedyną placówką kulturalną - od roku 2007 wsparciem dla niej jest Muzeum Ziemi Sadowieńskiej, które wyszło ze swoją działalnością na zewnątrz, a od roku 2011 Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem.
Gmina Sadowne ma charakter typowo rolniczy, dlatego jej potrzeby kulturalne do niedawna nie były wygórowane, zaś czas mieszkańców na rozrywkę ograniczony. Od kilku lat gmina zmienia charakter. Śmiało można powiedzieć, że staje się terenem rekreacyjno -wypoczynkowym. W miesiącach letnich przebywa tu wielu gości, którzy przyjeżdżają na urlopy, długie weekendy. Mieszka tu także wielu emerytów m.in. tych, którzy zamienili na stałe miasto na wieś. Ludzie ci dysponują dużą ilością wolnego czasu i szukają różnych form spędzania go. Stąd pomysł na Klub Seniora i bieżąca współpraca z nim.
Organizowane przez bibliotekę imprezy nie tylko zwiększają liczbę czytelników, ale też wpływają na ich aktywność, rozwijają zainteresowanie książką oraz pobudzają aktywność kulturalną.
Wspomnijmy tylko niektóre z form działalności:
- spotkania autorskie
- koncerty
- bezpłatne multimedialne kursy języków obcych
- rekreacja, marsze nordic walking, rajdy rowerowe np. „Odjazdowy Bibliotekarz”
- konkursy czytelnicze i konkursy świąteczne
- noc bibliotek
- narodowe czytanie
- lekcje biblioteczne
- eliminacje do konkursów recytatorskich dla dzieci – m.in. im. Kornela Makuszyńskiego i Warszawska Syrenka
- zajęcia podczas ferii i wakacji, festyny, pikniki, bale i współpraca z instytucjami działającymi na rzecz dzieci
- wydawanie ciekawych pozycji książkowych
- wystawy, wernisaże, plenery malarskie, warsztaty np. decoupage, kiermasze świąteczne
Działalność taka przyczynia się do wzrostu prestiżu placówki w środowisku, a warto też wspomnieć, że Biblioteka pełni również funkcję centrum informacji lokalnej i regionalnej.
Podsumujmy!!!
Gminna Biblioteka w Sadownem jest biblioteką z 70-letnim stażem i jest instytucją o charakterze tradycyjnym - najważniejszy jest tu kontakt z drugim człowiekiem. Jest nie tylko miejscem gdzie można wypożyczyć książkę czy skorzystać z Internetu, ale także porozmawiać - Bibliotekarz jest osobą, z którą można podzielić się swoimi smutkami i radościami.
Biblioteka jest także świetlicą dla dzieci i młodzieży czekających na autobus do domu lub na pracujących rodziców. Ten czas wykorzystują w różny sposób: czytają książki, czasopisma, korzystają z Internetu bądź odrabiają lekcje. Bądźmy pewni, że odpowiedzialnie zajmą się nimi pracujący tam bibliotekarze: p. Ewa Piórkowska, p. Barbara Klimek, p. Monika Kądziela i p. Anna Jakubik-Laska.
Biblioteka stała się placówką nowoczesną, posiada komputery i katalogowany księgozbiór, co ułatwia szczególnie pracę bibliotekarzom.